Представената информация е публикувана на официалния сайт на Управляващ орган на адрес /www.opcompetitiveness.bg/
„Развитие на клъстери в България“
Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” – Управляващ орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“, Инвестиционен приоритет 2.2 „Капацитет за растеж на МСП”, Специфична цел 2.2.: Повишаване на производителността и експортния потенциал на българските МСП като ОБЯВЯВА процедура на подбор на проекти: № BG16RFOP002-2.009 „Развитие на клъстери в България“.
Основната цел на процедурата е предоставяне на подкрепа за коопериране и създаване на клъстери в България, развитие на капацитета и интернационализацията на вече създадени такива като фактор за повишаване на конкурентоспособността и бизнес развитието.
Приложимите режими на държавна/минимална помощ са „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013 по Компонент 1 „Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера“ и Компонент 2 „Коопериране, създаване на сътрудничества и интернационализация“ и регионална инвестиционна помощ съгласно чл. 13 и чл. 14 от Регламент (ЕС) № 651/2014 по Компонент 3 „Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау“.
Допустими за финансиране са следните дейности:
Компонент 1: Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера
Компонент 2: Коопериране, създаване на сътрудничества и интернационализация
– организиране и участие в събития за представяне на клъстера и на неговите продукти/услуги, разширяване и развитие на дейността на клъстера, привличане на нови клиенти и нови членове на клъстера и създаване на мрежи между членовете на клъстера;
– организиране и участие в специализирани обучения в страната и чужбина за повишаване на капацитета на клъстера за създаване на сътрудничества и интернационализация.
− разработване на маркетингова или стратегия за интернационализация на клъстера, в случай че клъстерът няма разработени такива;
− консултантски услуги за стъпването на друг пазар, вкл. изследвания и информация за таргeтираните пазари;
− популяризиране на името (марката) на клъстера и на неговите продукти/услуги – изготвяне и отпечатване на брошури и информационни материали, интернет страници и информационни бази-данни за дейността на клъстера;
− участие на клъстера в национални и международни изложения и панаири;
− установяване и насърчаване на сътрудничеството с други клъстери, включително в други страни и изграждане на транснационални клъстерни връзки;
− осигуряване на експерт създаване на сътрудничества и интернационализация;
− придобиване на европейски клъстерен лейбъл (етикет), издаден от Европейския секретариат за клъстерни анализи (European Secretariat for Cluster Analysis).
Компонент 3: Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти:
Адрес на електронна поща: clusters@mi.government.bg.
Разясненията се дават по отношение на Условията за кандидатстване, не могат да съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всички кандидати.
Пълният пакет документи по процедурата (Условията за кандидатстване, Условията за изпълнение и приложенията към тях) е публикуван на интернет адреса на оперативната програма: www.opic.bg и на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове: www.eufunds.bg.
Според структурата на процедурата преди подаване на проектните предложения пред УО е задължително да бъде извършено категоризиране на клъстера от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Крайният срок за подаване на документи за категоризиране пред ИАНМСП е 30.01.2017 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения пред УО е 17:30 часа на 28.04.2017 г.
източник: http://www.opcompetitiveness.bg
„Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия“
Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” – Управляващ орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритетна ос 3 „Енергийна и ресурсна ефективност“, Инвестиционен приоритет 3.1 „Енергийни технологии и енергийна ефективност”, Специфична цел 3.1. “Намаляване на енергийната интензивност на икономиката” като ОБЯВЯВА процедура на подбор на проекти: № BG16RFOP002-3.002 „Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия“
Основната цел на процедурата е предоставяне на фокусирана подкрепа на големите предприятия в България за изпълнение на мерки за енергийна ефективност с цел постигане на устойчив растеж и конкурентоспособност на икономиката
Приложимият режим на държавна/минимална помощ е, както следва:
По Елемент А кандидатите по процедурата могат да избират между ЕДИН от приложимите режими на държавна помощ:
1) Регионална инвестиционна помощ съгласно чл. 13 и чл. 14 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 година за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (OB L 187/26.06.2014).
или
2) Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност съгласно чл. 38 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014
По Елемент Б приложимият режим е помощ „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Проектите следва да се изпълняват на територията на Република България. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 97 791 500 лв. (50 000 000 евро).
Допустими за финансиране са следните дейности:
Елемент А
– Придобиване на инвестиции за изпълнение на мерки, препоръчани в енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (с изключение на мерките, включени за изпълнение по елемент Б на настоящата процедура);
Енергийният одит следва да е извършен от лице, вписано в публичния регистър по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност. Контролът относно качеството на изготвените енергийни одити ще бъде извършван от компетентни външни лица, които ще притежават нужните умения и квалификация, за да оценяват тяхното съответствие. Посоченото ще бъде извършвано в рамките на процеса на оценка на проектните предложения.
Елемент Б
– Консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/EN ISO 50001;
– Придобиване на инвестиционен проект по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързан с и необходим за изпълнението на проекта;
– Извършване на СМР, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, препоръчани в обследването за енергийна ефективност;
– Придобиване на инвестиции за изпълнение на мерки, препоръчани в обследването за енергийна ефективност, които не са заявени по Елемент А;
– Закупуване на материали, които са пряко свързани с изпълнението на енергийно ефективните мерки, препоръчани в обследването за енергийна ефективност и предвидени да бъдат реализирани по проекта (в рамките на Елемент А и/или Елемент Б на процедурата);
– Публичност и визуализация;
– Одит на проекта.
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с документацията по процедурата до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Исканията за разяснения се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти:
Адрес на електронна поща: energy_large@mi.government.bg.
Разясненията се дават по отношение на Условията за кандидатстване, не могат да съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всички кандидати.
Пълният пакет документи по процедурата (Условията за кандидатстване, Условията за изпълнение и приложенията към тях) е публикуван на интернет адреса на оперативната програма: www.opic.bg, на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове : www.eufunds.bg, както и на Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020): https://eumis2020.government.bg .
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.30 часа на 19. 05. 2017 г.
източник: http://www.opcompetitiveness.bg/
„ПОДКРЕПА ЗА ВНЕДРЯВАНЕ НА ИНОВАЦИИ В ПРЕДПРИЯТИЯТА“
Обществено обсъждане на документация по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията“
УО на ОПИК обявява за обществено обсъждане първата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020.
Целта на процедура „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията“ е предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната дейност в тематичните области на ИСИС, като изпълнението на проектите, подкрепени по процедурата, следва да води до пазарна реализация на продукт (стока или услуга) или процес в приоритетните направления на тематичните области на ИСИС.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 50 000 000 евро (97 791 500 лв.). Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ на проект е 100 000 лв., а максималният размер варира в зависимост от категорията предприятие: за микро, малки и средни предприятия е 1 000 000 лв., а за големи 1 500 000 лв.
По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020) с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Критериите и методологията за оценка на проектните предложения са изготвени по начин, който да гарантира максимална обективност и балансираност между оценката на иновативността и пазарната приложимост на подкрепяната иновация, иновативния капацитет и финансова стабилност на кандидата (на база историческите данни на кандидата за предходните три години), оценката на конкурентоспособност на предприятието в резултат на изпълнението на проекта (на база на данните от изисквания за целта бизнес план), приоритизиране на проекти и реалистичност на разходите по проекта.
Проектът на Насоки за кандидатстване и пакета документи към тях по процедура „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията“ се публикуват на основание чл. 13, ал. 4 от ПМС №107/20.05.2014 г.
Насоки за кандидатстване и пакет документи m=можете да откриете на официакния сайт на Министерство на Икономиката или в нашата секция „новини“.
[/vc_column_text][/vc_column]
Представената информация е публикувана на официалния сайт на Управляващ орган на адрес /www.opcompetitiveness.bg/
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ОДОБРИ НОВАТА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ И КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ” 2014-2020
16/03/2015
16/03/2015
Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК) е основният програмен документ на национално ниво, очертаващ помощта за българския бизнес от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 г. Основната цел на Програмата е постигане на динамична и конкурентоспособна икономика чрез развитие на иновациите, предприемачеството, капацитета за растеж на малките и средни предприятия (МСП), енергийната и ресурсната ефективност на предприятията.
Общият бюджет на ОПИК 2014-2020 е в размер на 1,39 млрд. евро, като финансирането от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) е близо 1,18 млрд. евро (85% от бюджета), а националното съфинансиране се равнява на 209 млн. евро (15% от бюджета).
Ресурсът на ОПИК е разпределен в пет приоритетни оси: Технологично развитие и иновации – 250 млн. евро от ЕФРР (21,24% от бюджета); Предприемачество и капацитет за растеж на МСП – 593 млн. евро от ЕФРР (50,17% от бюджета); Енергийна и ресурсна ефективност на предприятията – 264 млн. евро от ЕФРР (22,35% от бюджета); Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ – 38,2 млн. евро от ЕФРР (3,24% от бюджета); Техническа помощ – 35,4 млн. евро от ЕФРР (3% от бюджета). В рамките на Приоритетна ос 1, Приоритетна ос 2 и Приоритетна ос 3 е предвидена подкрепа под формата на финансови инструменти, като гаранции по банкови заеми и дялови инвестиции, представляващи близо 25% от ресурса на Програмата.
Основният фокус на Програмата е съсредоточен върху МСП. За част от мерките, подкрепяни по ОПИК, допустими бенефициенти ще бъдат и големите предприятия. Предвидена е и подкрепа за клъстери, офиси за технологичен трансфер и технологични центрове, София Тех Парк, различни агенции и ведомства, предоставящи услуги в полза на бизнеса. Приоритетна ос 4 е насочена към премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ.
Основните очаквани резултати от изпълнението на ОПИК са да бъдат подпомогнати повече от 9 000 предприятия чрез безвъзмездни средства и финансови инструменти, да се мобилизират повече от 1 млрд. евро частни инвестиции, да се увеличи делът на иновативните предприятия, да се увеличи производителността на МСП и да се допринесе за намаляването на енергийната интензивност на икономиката.
Представената информация е публикувана на официалния сайт на Управляващ орган на ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013
Проведе се Първото (предварително) заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020
Проведе се Първото (предварително) заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020
10/12/2014
На 10 декември 2014 г., в София Хотел Балкан, гр. София, се проведе Първото (предварително) заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК). Комитетът за наблюдение бе председателстван от г-н Филип Кирев, началник на политическия кабинет на министъра на икономиката и заместник председател на Комитета за наблюдение.
Управляващият орган на ОПИК докладва напредъка в подготовката на оперативната програма и получените на 5 декември 2014 г. коментари на Европейската комисия по ОПИК. След отразяване на коментарите, предстои повторно официално изпращане на ОПИК в ЕК чрез системата SFC. Одобрение на ОПИК се очаква през първото тримесечие на 2015 г., след което предстои стартиране на първите процедури по програмата. В презентацията си Управляващият орган представи постигнатите успехи и научени уроци, изводи и препоръки от изпълнението на програмата през програмен период 2007-2013.
Представена беше Индикативната годишна работна програма на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. за 2015 г. с процедурите, които се планира да бъдат обявени през следващата година: процедура „Подобряване на производствения капацитет на МСП“, процедура „Подкрепа за иновации в предприятията“ и процедура „Енергийна ефективност в МСП“. Бяха обсъдени бюджета, интензитета на помощта, минималният и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за всяка от процедурите. След направеното обсъждане и постигнато съгласие за промяна на някои от параметрите на заложените процедури, Комитетът одобри предложената Индикативната годишна работна програма на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. за 2015 г.
Бяха обсъдени и приети и Вътрешни правила и Кодекс на поведение на Комитета за наблюдение на ОПИК 2014-2020 г.
Представената информация е публикувана на официалния сайт на Управляващ орган на ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА”
Оперативната програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика 2007-2013 г.“ е една от седемте оперативни програми, които ще бъдат финансирани от Структурните фондове на Европейския съюз след присъединяването на Република България към ЕС.
Общата цел на ОП „Конкурентноспособност“ е развитие на динамична икономика, конкурентоспособна на европейския и световен пазар. За изпълнението на тази цел ще бъдат стимулирани икономиката на знанието и иновациите, развитието на конкурентоспособни предприятия, увеличаването на инвестициите и експорта и създаването на благоприятна бизнес среда.
За постигане на заложените цели се предвижда подкрепа за развитие на производителността на малките и средни предприятия, както и за развитие на иновациите и новите технологии, и за подобряване на бизнес средата. Оперативната програма ще допринесе и за достигането на общите за ЕС хоризонтални цели, като опазване на околната среда, равни възможности и развитие на информационното общество.
Основна цел на програмата
Развитие на динамична икономика, конкурентоспособна на европейския и световен пазар.
Специфични цели
Насърчаване на иновациите, повишаване на ефективността на предприятията и подобряване на бизнес средата.
Териториален обхват
Цялата страна.
Представената информация е публикувана на официалния сайт на Управляващ орган на ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013