Други 20 общини имат възможност да изградят центрове за здравно-социални грижи със средства от програмата, чийто бенефициент е Министерството на здравеопазването.
Зам.-министър Николова уточни, че до 2020 г. се предвижда да бъдат изградени 23 центъра за обществена подкрепа, 27 дневни центъра за подкрепа на деца с увреждания, 16 дневни центъра за подкрепа на деца с тежки и множествени увреждания, 10 центъра за настаняване от семеен тип, 28 преходни жилища за деца от 15 до 18 години, 17 наблюдавани жилища за младежи от 18 до 21 години и 20 центъра за специализирани здравни и социална грижи за деца с увреждания.
„Това е най-благородната инициатива, която оперативната програма финансира“, изтъкна зам.-министър Николова. „Със сигурност целта, която си поставяме, не е никак малка. За разлика от предходния период, сега инфраструктурата, която ще изградим, има за цел да адаптира настоящи и бъдещи услуги в общините с тенденцията за разкриване на нови услуги, които ще се подкрепят от ОП „Развитие на човешките ресурси“, каза още зам.-министър Николова. Тя отбеляза, че с реализирането на програмата се изпълнява национална политика, която касае грижата за децата в социалните домове, тяхната подкрепа и помощ, за да се интегрират в обществото и да живеят в една по-добра среда, близка до семейната.
„Това е политика, която започнахме назад в годините и има приемственост от три правителства. Още 2010 г. беше приета визия за деинституционализация на децата в България, която бе подкрепена с немалък ресурс от Европейската комисия, чрез оперативните програми „Регионално развитие“ 2007-2013 г. и „Развитие на човешките ресурси“, напомни още зам.-министър Николова. През миналия програмен период по ОПРР са инвестирани близо 90 млн.лв. Изградени и оборудвания са 132 центъра за настаняване от семеен тип и 26 защитени жилища, 8 дома за медико-социални грижи за деца. Сред тях са социални центрове в София, Пазарджик, Благоевград, Кюстендил, Карнобат и др. областни градове и общински центрове в страната.
Деница Николова напомни, че в изминалия програмен период е създадена „карта на услугите“, в която са включени всички грижи, които трябва да се разкриват на територията на цялата страна. Тя е актуализирана в края на м.г., а целта е общините, включени в нея, да имат адекватна отговорност и да кандидатстват за услугите, които се предлагат . Картата е на базата на анализ на МТСП, който показва нуждите в бъдеще, а не само в този момент. Така че проектите са адаптирани и за бъдещи нужди в общините.
Зам.-министър Николова обясни, че с реализирането на обектите всички нуждаещи се деца ще получат по-добри места за живеене, по-добра инфраструктура, така че да се чувстват по-комфортно в начина си за живот, да получават по-добри грижи от социални и квалифицирани работници, които да им подадат ръка, за да се интегрира по-успешно в обществото, да имат по-добро бъдеще и възможност за реализация.